Bevezetés
A Sonic Pi egy nyílt forráskódú programozási környezet, amelynek célja a programozási fogalmak felfedezése és tanítása új hangok létrehozásának folyamatán keresztül. Ez egy ingyenes élő kódolási szintetizátor mindenkinek, amelyet Sam Aaron készített a Cambridge-i Egyetem Számítógépes Laboratóriumában. A Sonic Pi segítségével programozhatsz, komponálhatsz és előadhatsz klasszikus és kortárs stílusokat, kezdve a Kánonoktól a Dubstepig.
Ez az oktatóprogram végigvezet a Sonic Pi alapjaiban és még sok másban. Az oktatóprogram végén képes leszel létrehozni valami hasonlót:
Vagy valami ilyesmit:
A Sonic Pi a felfedezésről szól. Nincsenek hibák, csak felfedezések. Mindenekelőtt a szórakozásról van szó. Tehát ne feledd ezt: érezd jól magad, fedezz fel és csapj bele!
Ha még nincs telepítve a Sonic Pi, menj a sonic-pi.net, webhelyre, töltsd le és telepítsd a Sonic Pi szoftvert. Elérhető Windows, OS X és Linux operációs rendszerekhez.
Ezután indítsd a Sonic Pi-t! Lássuk, hogyan néz ki.
Ez a Sonic Pi felület; három fő ablaka van. A legnagyobb a kód írására való, és ezt nevezzük Programozási panelnek. Van egy naplópanel, amely információkat jelenít meg a futtatott programodról. Amikor rákattintasz az ablak tetején található súgó gombra, az alsó részen megjelenik a harmadik panel, amelyen látható a súgó dokumentációja. Ez információkat tartalmaz a Sonic Pi programozásának nyelvéről, valamint a különféle szintetizált hangokról, mintákról és még sok mindenről. Rengeteg kész példa is van, amelyeket kipróbálhatsz és felhasználhatsz!
Sonic Pi interface
Ahhoz, hogy egy hangot lejátsszunk, kezdjük a Sonic Pi programozásával. Válaszd a Buffer 0
fület és írd be:
play 60
A bal felső sarokban nyomd meg a Run gombot. Hallasz egy sípoló hangot?
Próbáld ki a különböző értékeket. Írd be például a play 50
vagy a play 70
utasításokat. Hogyan változik a hang?
Most próbáld beírni a play 60
és kattints a futtatás gombra. Mi történik?
Ez egy példa egy hibára a kódodban. A későbbi tevékenységek során, ha a hibapanel szöveget jelenít meg, akkor tudni fogod, hogy hiba van, amelyet ki kell javítanod. Lehet, hogy elírtál egy olyan szót, mint a
play
.
A használt számok MIDI-jelek. A MIDI hasznos módja a komponálásnak, és hasznos eszköz a hangjegyek gyors teszteléséhez és beállításához, értékük csökkentésével (alacsonyabb hang használatával) vagy növelésével (a hangmagasság növelésével). A Sonic Pi ismeri mind a MIDI jeleket (értékek 0
és 127
között) mind a hagyományos zenei jelöléseket (például: :C4
, :Eb3
vagy :G5
).